Robot Trafik Polisleri Çin’de Göreve Başladı

Kuzey Çin’deki Hebei eyaletinde robot trafik polisleri görev yapmaya başladı. Robot polisler halkın sorularına cevap veriyor ve kural ihlali yapan sürücülerin fotoğraflarını çekiyor.
Her gün yeni bir yapay zeka ürünü ürettiğini duyduğumuz Çin, gerçek dünyada hayata geçen trafik polisi robotları üreterek robotik ve yapay zeka alanındaki uzmanlığını tekrar konuşturdu. Robot trafik polisleri Kuzey Çin bölgesinin Hebei eyaletinde görev yapmaya başladı.

Bu trafik robotları, Büyük Veri, Yapay Zeka, Bulut Bilişim ve Lazer Tabanlı Navigasyon uygulamalarının bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkabildi. Kuzey Çin’deki Handan Halk Güvenliği Bürosu bu hafta başında robotların üç farklı tipini gerçek hayatta kullandı. Bu üç trafik robotunun her biri belirli bir işlev ve amaç için tasarlandı.

İlk tip robot, sarı üniforma ve beyaz şapka içinde oldukça akıllı görünen bir yol devriye robotu. Taşıtlardaki sürücüleri belirleme becerisine sahip olan bu robotlar sürücülerin kurallara uymaması durumunda kanıt sunmak için fotoğraflar çekiyor.

İnsanların aksine bu robotlar gün içerisinde herhangi bir mola vermeyecekler ve 7/24 çalışabilir olacaklar. Handan Halk Güvenliği Bürosu yetkilisi Li Huai, robotlara yeni beceri ve fonksiyonların yakında ekleneceğini de söyledi.

Robot polisler henüz insan trafik polislerinin yerini alabilecek kadar kapasiteye sahip değil. Dolayısıyla şu anlık insan polislere yardım ediyorlar ve işlerini kolaylaştırıyorlar. Ancak ilerleyen yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle ve daha da karmaşık hale gelmesiyle robotların insan polislerin yerini almaları o kadar da imkansız durmuyor.

Kaynak:www.webtekno.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir