Mercedes’ten dikkat çeken itiraf!

Teknoloji ile kol kola yürüyen şirketlerin başında otomotiv geliyor. Başlı başına bir teknoloji harikası olan otomobiller her geçen gün daha yetenekli hale geliyor. Teknoloji, üreticilerin yalnızca yeni bir otomobil geliştirme aşamasında değil, satış sonrasında da işine yarıyor. Son olarak, Mercedes’in otomobillerinde kullandığı takip sistemi bunun en güzel örneklerinden biri. Mercedes takip sistemi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan otomobillerinin nerede olduğunu tespit ediyor.

Mercedes takip sistemi devrede
İngiltere’de çıkan haberlere göre, Mercedes, ABD’de otomobillerini takip ediyor. Ülkedeki bayilerinde satılan tüm sıfır ve ikinci el otomobillerine gizli takip sistemi yerleştirdiği söyleniyor. Mercedes takip sistemi ile ilgili şirket cephesinden de bir açıklama geldi. Takip sistemi kullanmadığının altını çizen Mercedes, otomobillerde bulunan sistemler ile araçların yerlerini tespit edebildiklerini itiraf etti. Tabii bu durum veri analizi yapmanın ya da verileri üçüncü kişilerle paylaşmanın önünü açıyor. Bu yüzden yakın zamanda devlet tarafından konuya müdahale geleceği düşünülüyor. Aynı şekilde araç sahipleri de kendi önlemlerini almaya başlayabilir.

Mercedes ise söz konusu sistemin sürücüleri sürekli takip etmek ya da gerçek zamanlı verilere ulaşmak için kullanılmadığının altını çizdi. Sensörler, kullanıcılar taksitlerini ödemediğinde ya da araç herhangi bir kazaya karıştığında aracın nerede olduğunu tespit etmek için kullanılıyor.

Ayrıca şirket cephesinden açıklama yapan bir yetkili, müşterilerin imzaladığı sözleşmede bu durum ile ilgili bir madde olduğunu söyledi. Aynı durumun Honda ve BMW gibi şirketlerde de uygulandığının altını çizdi.

Avrupa Birliği de 2022 yılından sonra birliğin sınırlarında üretilen tüm modellerde söz konusu cihazın olmasını istiyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir